České pasivní domy praskaly ve švech

Klíčová slova: Centrum pasivního domu
České pasivní domy praskaly ve švech

Minulý víkend slavily pasivní domy po celém světě svůj svátek. Proběhl totiž již 10. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů, do kterých se i letos zapojily také  české domy. Dny jasně ukázaly rostoucí zájem Čechů o energeticky efektivní stavby. Do celkem 75 otevřených pasivních domů, mezi kterými nechyběla administrativní budova a mateřská školka, se podívalo přes 1 400 návštěvníků.

Zájemci o pasivní domy si mohli projít jak ty už postavené, tak i ty, na kterých se ještě pracuje a osobně si promluvit s jejich majiteli či stavebníky. Majitelé si sami určili, kdy chtějí ve svém domě přijímat návštěvy. Zatímco někteří své domy zpřístupnili prakticky nonstop od pátku do neděle, jiní je otevřeli třeba pouze v jeden den na pár hodin.

Dny pasivních domů 2  Dny pasivních domů 3

Letošní Dny pasivních domů byly z našeho pohledu rekordní. Nejen, že se otevřelo o bezmála 30 domů více než minulý rok, ale zároveň se oproti loňsku, i přes nepříznivé počasí, prakticky zdvojnásobil počet návštěvníků,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu, které tuto mezinárodní akci v České republice zaštiťuje.

Dny pasivních domů jsou již tradiční celosvětovou akcí, která připadá vždy na druhý listopadový víkend. Po celém světě tisícovky majitelů pasivních domů otevírají své domy k nahlédnutí široké veřejnosti. Cílem je podpořit sdílení zkušeností o tom, jak se v pasivních domech žije. V Čechách se letos zapojilo přes sedm desítek domů, jejich majitelé své domy otevírají na základě vlastního zájmu a chuti sdílet své zkušenosti.

Vybrané domy je možné navštívit i mimo tuto akci. Více informací lze nalézt v databázi pasivních domů na stránkách Centra pasivního domu.

Publikováno 15.11. 2013

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?