Dny pasivních domů 2014

Klíčová slova: Centrum pasivního domu
Dny pasivních domů 2014

O víkendu 7. – 9. listopadu 2014 se otevře přes 80 pasivních domů po celé České republice. Letos se otevřou nejen rodinné domy, ale i bytové domy, kancelářské budovy a také základní umělecká škola. Skutečně v pasivních domech tak málo topí? Jak je to s tím větráním? Jak se projektují  a staví? Jak se v nich žije?

Pojďte na návštěvu do 5 domů, postavených z NOVATOPu, a přesvědčte se na vlastní oči i uši…

1. Pasivní dům v Rožmitále pod Třemšínem, ve kterém už čtvrtým rokem žije čtyřčlenná rodina. “Dům nás naprosto v ničem neomezuje,” říkají jednohlasně jeho majitelé. Jaké jsou skutečné náklady na provoz se můžete dočíst v reportáži Speciálu Dřevo&Stavby.
Realizace: Certifikovaný NOVATOP partner 3AE, s.r.o.

Kde dům najdete?

_DSC8149  _DSC8118Pohledové dřevo v interiéru

 

 

 

 

 

2. Rodinný dům splňující principy pasivního domu v Rožmitále pod Třemšínem, který je nyní ve výstavbě. Návštěvníci uvidí založení stavby, přípravu instalací v pohledových panelech, řešení izolací a také zateplování domu.
Realizace: Certifikovaný NOVATOP partner 3AE, s.r.o.

02 IMG_1688


 

 

 

 

3. Rodinný dům v Brně, postavený do proluky pouhých 5,5 m v plusovém standardu. Dům je nyní ve výstavbě.  Velmi zajímavá je zvolená koncepce financování domu. Dům bude realizován pro mladou rodinu, která bude využívat jeden byt. Druhý byt je možné pronajímat a tím snížit náklady na měsíční splátky hypotéky o polovinu.
Návrh: Vize Ateliér s.r.o. / Realizace NOVATOP konstrukce: Dřevostavby MC, Certifikovaný NOVATOP partner

Kde dům najdete?

Plusový dům, Vize Atelier / NOVATOP 10288706_572778732839199_6328272462790514460_n

4. První pasivní Futura NEO. V Říčanech u Prahy právě vyrůstá dům, v němž se v ideální rovnováze potkává vše, co jste od podobného domu kdy chtěli: Progresivní architektura, energetická úspornost, jedinečná logika vnitřního uspořádání a dostatek úložných prostor.
Generální dodavatel: Domesi, Certifikovaný NOVATOP partner

Kde dům najdete?

Vizu Futura Sikma 1C WEB

Futura Neo Říčany 3

 

 

 

 

 


5. Pasivní dům izolovaný slámou  Nízkorozpočtový pasivní rodinný dům projektovaný pro svépomocnou výstavbu v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Je to první dům z NOVATOPu izolovaný slámou. Dům je také ve výstavbě a o své zkušenosti se s vámi chystají podělit majitelé i architekt.
Návrh: Ing. arch. Jan Márton, www.naturesystems.cz
Realizace konstrukce NOVATOP: Certifikovaný NOVATOP partner 3AE, s.r.o.

Kde dům najdete?

10419405_611551375632011_8783178549425528016_n

10605993_622406257879856_1988216157274941895_n

 

 

 

 

 

 

Letos proběhne už 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku. Základní filozofie akce zůstává ve všech zemích stejná – vysvětlit desetitisícům zvědavých návštěvníků fungování pasivních domů na základě konkrétních zkušeností a neformálním způsobem jim ukázat, jak se v energeticky úsporných domech vlastně žije. V České republice se do této akce rok od roku zapojuje čím dál tím více pasivních domů. Loni to bylo rekordních 75.

 

Atraktivní interiér pasivního domu, NOVAHOME / 3AE / NOVATOP

Atraktivní interiér pasivního domu, NOVAHOME / 3AE / NOVATOP

Kolem pasivních domů stále koluje v Česku mnoho polopravd a dohadů. Údajně se v nich nedají otevřít okna, jsou přeplněné moderními technologiemi, je v nich špatný vzduch a mnoho dalšího. Tak to samozřejmě není. Pokud chcete napomoci veřejnosti, aby na vlastní oči poznala, co je nesmysl a co ne, přihlaste svůj pasivních dům do Dnů otevřených pasivních domů,“ zve Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které v České republice tuto mezinárodní akci zastřešuje.

Do akce Dnů otevřených pasivních domů se mohou zapojit jak postavené domy, tak ty, které jsou těsně před dokončením. Může jít o rodinné domy, ale také domy bytové, školy, školky, administrativní a různá vzdělávací střediska. Jedinou podmínkou je, aby se jednalo o budovy prokazatelně postavené v pasivním standardu, a ochota majitele, příp. architekta, či projektanta alespoň pár hodin se věnovat případným zvídavým návštěvníkům. Návštěva pasivních domů je plně v režii jejich majitelů – ti se jako páni domu sami rozhodnou, v jaké míře a za jakých podmínek se hostům budou věnovat.

Během loňského ročníku se do bezmála osmi desítek energeticky úsporných domů podívalo téměř 1500 lidí, vypočítává Jan Bárta. Návštěvníci se nejčastěji zajímali o základní principy fungování pasivních domů, jejich ekonomickou návratnost a o každodenní život v nich. Mnoho majitelů však dokázalo zodpovědět i velmi specializované technické dotazy. „Život v pasivním domě se pro řadu z nich stává životním stylem. Jsou na své kvalitní domy hrdí, a i když třeba nemají odborné technické vzdělání, do detailu se zajímají o jejich fungování,“ vysvětluje Bárta.

Nutnost stavět budovy s nízkou spotřebou energie je dlouhodobým trendem v celé Evropské unii. Díky nové energetické legislativě a dotačnímu programu Nová zelená úsporám se zájem o energeticky vysoce šetrnou architekturu prudce zvedá i u nás. Připravovaná akce Dny pasivních domů 2014 je ideální příležitostí, jak se majitelé mohou podělit o své zkušenosti a zároveň jak se široká veřejnost může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších.

Centrum pasivního domu je nezávislá organizace, která se zabývá energeticky úsporným stavitelstvím a podporuje kvalitu pasivních domů. Již od roku 2005 poskytuje poradenství investorům i expertům ze stavebnictví a také je vzdělává. Vedle toho sdružuje prověřené architekty, projektanty, stavební firmy, výrobce stavebních materiálů a prvků a další odborníky se zájmem o pasivní domy. Centrum pasivního domu je tak nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která podněcuje a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností.

Pokud chcete vědět víc o této akci, kontaktujte:

Iva Černá, Centrum pasivního domu tel.: 732 798 348
e-mail: iva.cerna@pasivnidomy.cz
http://www.pasivnidomy.cz/

Publikováno 1.11. 2014

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?