Jaké jsou rozdíly mezi stavebním systémem NOVATOP a deskami KLH?

NOVATOP_Production (11)Stavební systémy z masivního dřeva změnily současnou architekturu. Dřevo hraje ve stavebnictví znovu prim a z křížem lepených dřevěných desek se staví moderní dřevostavby i nápaditá architektonická díla. Zajímavá stavební řešení umožňují velkoformátové desky vyráběné z křížem vrstveného masivního dřeva KLH (kreuzlagenholz). Na tomto principu je založený i stavební systém NOVATOP.

Komponenty pro stavbu rodinných a bytových domů NOVATOP vycházejí z propracovaného švýcarského know-how a technologii KLH posunuly ještě o úroveň výš. Je třeba zdůraznit, že desky KLH nepředstavují značku, ale princip zpracování dřeva do prefabrikovaných masivních panelů, z nichž lze stavět rodinné i bytové domy, realizovat nadstavby, podkroví nebo je využít při rekonstrukcích.

Variabilitu využití panelů NOVATOP při stavbě domů i průmyslových objektů umožňuje jejich vysoká pevnost, stabilita a mimořádná statická únosnost. Vytváří totiž masivní, bezpečnou a skutečně celodřevěnou konstrukci. Těchto parametrů se podařilo dosáhnout propracovanou technologií výroby, která je odlišuje od běžných domů z KLH desek.

Jak se vyrábí KLH desky pro systém NOVATOP

Základem je dobře vysušené smrkové dřevo, které má vlhkost jen 8 procent (běžné panely vytvořené na principu KLH využívají dřevo s vlhkostí kolem 12 procent). Nízká vlhkost je klíčová, protože zajišťuje vysokou stabilitu komponentů a zabraňuje tvorbě trhlin. Protože lamely jsou skládané a lepené křížem, je důležité i jejich lepení. Běžně se využívají zejména polyuretanová lepidla, ale u panelů NOVATOP je základ KLH slepen přírodním melaninem, což je staví o úroveň výš. Důležitá je i samotná technologie lepení – systém NOVATOP je lepený v podélných spárách a využívá se bočního přítlaku. Tento postup dává vzniknout vysoké pohledové kvalitě, desky jsou beze spár a zůstávají neměnné i při změnách teploty nebo vlhkosti.

Pro pohledovou kvalitu je zásadní povrchová lamela. Stavební systém NOVATOP vsadil u klíčových produktů na bázi KLH, SOLID (pro stěny a příčky) a ELEMENT (pro stropy a střechy) tenčí povrchovou lamelu o tloušťce 9 mm, která se vyrábí pouze z kvalitního středového řeziva. To zajišťuje vyšší kvalitu a lamela není náchylná ke kroucení. Je třeba podotknout, že běžné KLH desky zpravidla mají silnější povrchové lamely (od 12 do 20 mm) a často jsou vyrobené z bočního řeziva, které není pohledově kvalitní a vykazuje horší užitné vlastnosti.

NOVATOP ELEMENTS (2)Stěny, stropy, střecha i speciální elementy z KLH

Stavební systém NOVATOP se profiluje jako ucelený systém založený na bázi KLH. Křížem vrstvené masivní dřevo umožňuje jedinečné řešení, které ještě více podtrhují důmyslné prvky. Například speciální elementy OPEN, které v sobě spojují dimenzování KVH hranolů a vícevrstvé masivní desky KLH, umožňují otevřený stupeň prefabrikace. Vysoká flexibilita výroby je tak otevřena různým architektonickým řešením.

Zatímco řada SOLID je určená především pro realizaci stěn a příček, řada ELEMENT respektuje potřeby pro stavbu stropů a střech. Místo masivních desek KLH se využívají duté velkoplošné panely s žebrovou konstrukcí, které mají nízkou hmotnost, ale vysokou statickou únosnost. Masivní křížem lepená deska STATIC je vhodná k řešení např. střešních přesahů nebo visutých pater.

Publikováno 18.7. 2016

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?