Kancelářská budova – třípatrový svět jedle bělokoré, Švýcarsko

Klíčová slova: Švýcarsko
Kancelářská budova – třípatrový svět jedle bělokoré, Švýcarsko

Ekologie a trvalá udržitelnost ve všech směrech, integrace do okolního prostředí, příjemné pracovní prostředí, ekonomika a efektivita energií – to byly nároky investora, švýcarského dřevozpracovatelského podniku Kost AG, které musel zhotovitel zohlednit při plánování novostavby kancelářské a správní budovy ve městě Kussnacht.

Až na betonovou podlahu byla celá budova realizována v plném rozsahu ze dřeva. Vnější stěny a stropy jsou provedeny jako rámová konstrukce opláštěná zevnitř třívrstvými deskami z jedle bělokoré, zvenku tmavou fasádou z téhož materiálu, ale tlakově impregnovaného. Použité třívrstvé jedlové desky Novatop, vyrobené u nás, se vyznačují pohledovým dřevem s jemnou a vyváženou strukturou bez suků a dominují celému interiéru budovy. Požadavkům investora na prostorovou akustiku bylo vyhověno speciálními akustickými deskami na stropech, které vznikly perforací pohledové strany jedlové desky již ve výrobě. Pro kontrast ke světlému přírodnímu interiéru byla zvolena podlahová krytina z kouřového dubu.

 

Nosná stropní konstrukce je realizována z dřevobetonových spojovacích elementů s lepenými lamelovými výztuhami jako podpěrou. Pro případ zemětřesení nebo silného větru bylo zvoleno horizontální vyztužení, stabilní koncept s oboustranně opláštěnými vnitřními stěnami (OSB) a stěnami z vrstveného dřeva u schodiště. Konstrukčním oříškem bylo co nejmenší použití ocelových prvků. Budova je koncipována tak, aby bylo možné následné navýšení o jedno poschodí.

Kost-Neubau je prvním průmyslově využívaným objektem certifikovaným podle švýcarského standardu Minergie-P-Eco. Podle něho nesmí energie využívaná pro vytápění kancelářských prostor překročit roční mezní hodnotu 30 kW za hodinu na metr čtvereční, což odpovídá spotřebě třem litrům topného oleje. Toho lze dosáhnout jen pomocí samostatného konceptu budovy, který je orientován na nízkou spotřebu energií a je v souladu s technikou v budově. Novostavba například získává teplou vodu prostřednictvím solárních kolektorů na střeše a efektivně se zásobuje čerstvým venkovním vzduchem díky komfortnímu větrání. Četné senzory měří okolní vlivy jako např. vítr, déšť, sluneční záření dle světových stran nebo různé prostorové teploty. Na základě těchto se stále měnících údajů senzory vyhodnocují, zda bude sluneční záření využíváno jako podpora pro vytápění nebo budou spuštěny žaluzie. V teplejších měsících je budova chlazena v noci pomocí přirozeného větrání, některá křídla oken se sama otevřou a opět zavřou. V chladných ročních obdobích může být odpadové teplo využíváno k topení.

Pro novou kancelářkou budovu společnosti Kost bylo využito 43 m³ jedle bělokoré, 9 m³ smrkového dřeva, 34 m³ lepeného lamelového dřeva, 67 m³ stojatého dřeva, 23 m³ vrstveného dřeva, 30,4 m³ laťových dřevěných desek, 756 m² hrubých upínacích desek, 753 m² laminovaných dřevěných elementů, 666 m² parket z dubu kouřového a 7980 m dřevěných latí. Díky tomuto objemu dřeva bylo z atmosféry trvale odebráno 283 tun CO2, protože stromy, které jsou ekvivalentem surového dřeva, toto množství škodlivých látek absorbovaly do dřeva pomocí fotosyntézy. Toto odčerpávání CO2 bylo vyznamenáno odpovídajícím certifikátem.

Publikováno 25.8. 2012

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?