Kolik skutečně stojí život v pasivním domě?

Klíčová slova: 3AE | Dřevo&Stavby
Kolik skutečně stojí život v pasivním domě?

V Profi speciálu časopisu Dřevo&Stavby určitě stojí za pozornost článek  Kolik skutečně stojí život v pasivním domě?”

Majitelé pasivního domu v Rožmitálu, který je postaven z NOVATOPu, udávají reálně změřená data spotřebované elektrické energie a celkové náklady na dům. Celý článek si můžete přečíst zde:

A jak to vidí architekt a majitel v jedné osobě Ing. arch. Lukáš Pejsar po třech letech bydlení?

Pasivní dřevostavba/ 3AE/ NOVATOP

Pasivní dřevostavba/ 3AE/ NOVATOP

“S odstupem času upřímně konstatuji, že rozhodnutí investovat do pasivního domu bylo správné. Díky rekuperační jednotce a dobře navrženému domu máme po celý rok příjemné klima, teplotu i vlhkost vzduchu. V letním období při vysokých teplotách zajišťují vnitřní pohodu především předokenní žaluzie, díky nimž je uvnitř maximálně 25 °C, přičemž venkovní teplota dosahuje přes 30 °C. Při vlně veder je rekuperační jednotka nastavena tak, aby větrala především v nočních hodinách, kdy celý objekt dokáže vychladit na příjemné teploty. V zimě máme díky rekuperaci čerstvý vzduch, aniž by nám unikalo cenné teplo domova.

Pohledové dřevo v interiéru

Lidé si často myslí, že pasivní dům je plný složitých technologií s komplikovaným ovládáním, ve kterém si nemohou ani otevřít okna. Ve skutečnosti si nastavíte režim rekuperační jednotky a teplotu, kterou chcete v domě v dané hodiny a dny mít, což vám s návodem zabere asi hodinu. Poté se už nestaráte vůbec o nic (pochopitelně musíte nastavit režimy dva – letní a zimní). Pokud je člověk naopak fandou do moderních technologií, lze rekuperaci a vytápění samozřejmě ovládat přes chytré telefony dálkově, podle mých zkušeností se ale bez těchto „vymožeností“ člověk obejde. Dům nás naprosto v ničem neomezuje. Pokud bych měl něco změnit, tak by to bylo zádveří, které bych udělal větší. Pro fungování dospělých je dostačující, když v něm ale zaparkujeme kočárek, tak nám v něm opravdu moc místa nezbývá.”

Tento dům bude v rámci Dnů pasivních domů ve dnech 7. – 9. listopadu 2014 zpřístupněn veřejnosti.

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizaci pasivního domu najdete v našich referencích: Dům realizoval Certifikovaný NOVATOP partner 3AE, s.r.o.
Foto: Ing. Martin Zeman

Publikováno 3.10. 2014

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?