Komplex 24 bytů v okrajové části Paříže, Francie

Klíčová slova: Francie
Komplex 24 bytů v okrajové části Paříže, Francie

Unikátní projekt společného bydlení s výstižným názvem „krásná stráň“ (Coop coteau) vyrůstá v okrajové části Paříže Ivry-sur-Seine. Hlavním konstrukčním materiálem jsou masivní panely z křížem lepeného dřeva (CLT) Novatop.

ob_6418f75f270d8357aec88bef30616213_sans-titre-1V současné době se upravuje okolí již dokončených domů, první byty by měly být novým majitelům předány začátkem srpna letošního roku. Úspěšnému finále však předcházelo šest let náročných vyjednávání. Už v roce 2008 přišel architekt Alain Costes, zakladatel Asociace pro zaměstnání, informovanost a solidaritu s nezaměstnanými a pracovníky s nejistým zaměstnáním, s myšlenkou vytvořit pro několik rodin v Ivry komplex kvalitního bydlení. Reagovali tak na neuspokojivou situaci v oblasti sociálního bydlení, především na nevhodné podmínky ve stávajících periferních sídlištích.

Dokončené byty za polovinu

Spolu s architekty z týmu SCOP Atelier 15 se na projektu nového obytného komplexu podílelo 24 vybraných rodin. Přestože jde o lokalitu poměrně atraktivní, podařilo se s radnicí vyjednat příznivou cenu za prodej pozemků (252 eur za metr čtvereční) a s bankou příznivější úrokovou sazbu: zájemci totiž založili družstvo s kolektivní investicí a mohli tak kompenzovat finanční problémy sociálně slabších investorů. „Výsledná cena čtverečního metru užitné plochy činí 2 850 eur, což je dvakrát nižší částka než ve zbytku Ivry. Dokázali jsme tak, že za dostupnou cenu může získat bydlení opravdu každý, protože pořizovací cena bydlení se rovná nákladům,“ zdůrazňuje Leo Garos z týmu Ateliet 15. „Ze stejného důvodu jsme ale zároveň trnem v oku velkým developerským společnostem.

Dřevo zvítězilo – nejen kvůli financím

Původně uvažovaná zděná konstrukce ve finále neuspěla – ve srovnání s masivními dřevěnými panely byla příliš drahá, protože cenu ovlivňovala svažitost terénu a špatná dostupnost staveniště. „Ze dřeva lze postavit energeticky úsporné stavby a zároveň je dřevěná konstrukce lehká a jednoduchá na realizaci,“ podotýkají architekti. „NOVATOP lze navíc vhodně kombinovat s dalšími přírodními materiály – v Ivry-sur-Seine byla použita směs lněného vlákna s celulózou a dřevovláknitá izolace.” Protože terén je prudce svažitý a podloží špatně únosné, zvolil projektant založení na ocelových pilotech. Použití dřevěných panelů Novatop pak bylo jen dalším logickým vyústěním – jedná se o lehkou konstrukci, přímo ideální pro podobně nepříznivé výchozí podmínky. Panely byly na přání zadavatele s vyšším stupněm prefabrikace – opláštěné izolací, a to právě z důvodu maximálního urychlení montáže. FR_Construibois_Prudhomme_2011 (19)

Interiéry v přírodním duchu

Už ve fázi projektu bylo jasné, že panely Novatop se budou dodávat v pohledové kvalitě, protože budou v maximální míře tvořit finální povrch interiérů jednotlivých bytů. „Uvědomujeme si v tomto ohledu jedinečnost NOVATOPu,“ vysvětluje toto řešení Costes. „Nemuseli jsme řešit omítky, malbu či tapety a projekt se tím nejen zlevnil, ale i zkrásněl.“

Originální inspirace

Od vysněného bydlení dělí vybrané rodiny už jen několik měsíců. Některé z nich z projektu odstoupily kvůli administrativní zátěži nebo z rodinných důvodů, zdravé jádro však vytrvalo – i přesto, že se zavázalo svůj dům během dalších 15 let neprodat. O tom, že model v Ivry-sur-Seine je svým způsobem originální a životaschopný, svědčí i řada podobných projektů zahájených v poslední době, ať už v Paříži nebo jiných velkých francouzských městech. V současné době se jedná o 80 probíhajících realizací.

FullSizeRenderVytvořili jsme spolupracující tým,“ dodává k volbě systému NOVATOP Alain Costes. „Je to pro nás velmi cenná zkušenost, především v oblasti výměny informací mezi architektem, projektantem a továrnou. A kromě potíži při ladění obchodních smluv a statických výpočtů jsme nezaznamenali žádné problémy. Naopak, výroba byla velmi flexibilní, přesnost obrábění velmi vysoká a maximální spokojenost panuje s kvalitou pohledového dřeva.

Konstrukce stavby:
Stěny – NOVATOP SOLID  tl. 84 mm  (1754m2) v pohledové kvalitě doplněná o směs lněného vlákna s celulozou + tl. 116 mm pro mezipatra
Strop – NOVATOP OPEN  tl. 227 mm (801 m2) pro stropy + tl. 247 mm (905 m2) s dřevovláknitou izolací Steico
StřechaNOVATOP ELEMENT tl. 160 mm (574 m2) s dřevovláknitou izolací Steico

Architekti: SCOP Atelier 15
Realizace: CMB, 2014/ 2015

Publikováno 13.4. 2015

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?