Největší lyžař světa měří 19 m a je z NOVATOPu

Klíčová slova: Švýcarsko
Největší lyžař světa měří 19 m a je z NOVATOPu

Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v alpském lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici byl obří dřevěný lyžař Edy. Stal se nejen symbolem letošního mistrovství ale zároveň pódiem pro doprovodný kulturní program, vyhlídkovou věží i lezeckou stěnou.

Lyžař ve sjezdovém postoji je vysoký 19 m a jeho lyže jsou dlouhé neuvěřitelných 15 m. Dřevěné masivní panely NOVATOP pro jeho opláštění byly speciálně vyrobeny v České republice. Edy je vytvořen z 637 trojúhelníků smrkových panelů, každý trojúhelník je originál. Tělo tvoří dohromady téměř 65 kubíků dřeva z toho 1.300 běžných metrů různých hranolů. Spoje mezi jednotlivými díly jsou dlouhé 1,25 km a pro zajištění statiky bylo vyvrtáno 18.000 otvorů.

Největší zásluhu na tomto unikátním projektu má uznávaný architekt Hermann Blumer, jehož odvážné projekty zná celý svět. A je pověstný větou: „Co lze nakreslit, lze i postavit!“ Na celém projektu se podílel rozsáhlý tým statiků, konstruktérů a tesařů. „Na začátku jsme byli velmi skeptičtí,“ říká Martin Wyss z realizační společnosti Kuratle&Jaecker. „Jednalo se o vysoce komplikovanou zakázku po technické stránce a čas byl jasně vymezen. Nemohli jsme si dovolit žádné chyby. Definitivní rozhodnutí o realizaci padlo až 24. října 2016 a výroba na CNC strojích mohla začít až 9. prosince, jakmile do Švýcarska dorazily speciálně navržené panely NOVATOP. Montáž na místě trvala 14 dní. Jsme na celý projekt velmi pyšní! Tak výrazný symbol nemělo ještě žádné mistrovství.“

Máme rádi takové výzvy,“ dodává s úsměvem Jiří Oslizlo z týmu NOVATOP. „Dodat naše panely pro tak fantastický projekt je pro nás především důkazem důvěry ve vysokou kvalitu našich produktů  a v mistrovství našich lidí, kteří stojí za kvalitou všeho, co děláme. Děkujeme Hermannovi Blumerovi za tuto příležitost a našemu obchodnímu partnerovi Kuratle&Jaecker za záštitu celého projektu a dlouholeté a úspěšné partnerství.

Realizace: Kuratle & Jaecker AG , 2017

 

Publikováno 3.2. 2017

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?