Pasivní dům – bungalov, Putim

Klíčová slova: 3AE | Česká republika
Pasivní dům – bungalov, Putim

Vstup na pozemek tohoto domu s odpoledním světlem i mírně zvlněnou krajinou se spoustou rybníků a řekou Blanicí, byl úchvatný . Rázem se stalo žádoucím, vnést maximum z krásné okolní krajiny do domu a interiér s ní propojit.

Centrem domu je rozlehlý multifunkční pokoj s kuchyní a jídelnou orientovaný svojí delší stranou do otevřené krajiny se vzrostlými olšemi rostoucími na březích řeky Blanice. Kratší strana tohoto prostoru je otevřena pomocí rohového okna a posuvného portálu k lesu. Široký portál umožňuje volný nástup přes terasu do zahrady.

Jihovýchodním směrem je orientována  pracovna  s francouzským oknem, přes které se dá vstoupit na terasu. S ní sousedí v severní části domu ložnice se šatnou, samostatnou koupenou i odděleným WC. V severní části domu je umístěna hlavní koupelna a  samostatné WC, vstupní hala a technická místnost.
CZ_2015_3AE_PutimIII  (3) Ze vstupní haly lze spojovací chodbou vstoupit do dvou pokojů nebo do rozlehlé garáže, která umožňuje zaparkování dvou silných hřebců a jejíž součástí je i samostatný sklad, či dílna.
Komfort v letním období a ochranu před ostrými slunečními paprsky zajišťují domu přesahy střechy, které zároveň kryjí hlavní terasu na jihovýchodní straně domu. Vytápění domu je zajištěno krbovými kamny a teplovzdušnou jednotkou se systémem zpětného získávání tepla. Teplá užitková voda je ohřívána v el. zásobníku. Energii celý systém čerpá z fotovoltaických kolektorů na střeše domu.

Exteriéru přízemního domu dominuje výrazná valbová střecha z plochých betonových tašek a fasáda z přírodního dřeva v kombinaci s přírodním kamenem. Výrazným prvkem jsou i rozsáhlé prosklené plochy.

Konstrukce stěn: 
NOVATOP SOLID tl.81mm (9,20m2)
NOVATOP SOLID tl.108mm (6m2)
NOVATOP SOLID tl.84mm (240m2) – pohledová kvalita
Biodesky SWP 19mm C/D (52m2)

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: Certifikovaný NOVATOP partner 3AE, s.r.o., 2015

Publikováno 6.5. 2015

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?