Pasivní dům, Chrastava

Klíčová slova: 3AE | ČR
Pasivní dům, Chrastava

Dům situovaný uprostřed svažitého pozemku je navržen jako jednoduchá stavba s pultovou střechou s fasádou ze sibiřského modřínu. Výrazným architektonickým prvkem domu jsou okna, která na jižní straně tvoří převážnou část fasády a maximálně propojují dům s okolní zahradou. Další fasády domu jsou prosté, jen s menšími okny z ryze funkčních důvodů. O to více zde vyniká dřevěná fasáda, která je ponechána bez povrchové úpravy, tak aby dům co nejdříve splynul s okolními hvozdy.

CZ_2015_3AE_Chrastava (21)Pás oken objímá prostor obytné místnosti v 1NP od kuchyňského koutu až po rohové okno s parapetem, který je zároveň zapuštěnou rohovou lavicí a obyvatelé domu se zde mohou kochat okolní přírodou i v domě zimních plískanic. Další výraznou součástí interiéru obytné místnosti je na severní straně domu schodiště z NOVATOPu prosvětlené pásovým oknem. Všechna okna v domě jsou dřevěná s trojsklem. V přízemní západní straně domu je dále vstupní hala a k ní přiléhající technická místnost s druhou koupelnou. V patře lze z centrální chodby vstoupit do hlavní koupelny, dvou dětských pokojů a hlavní ložnice s velkou šatnou. Okna jsou proti letnímu slunci chráněna přesahem střechy, který zároveň chrání terasu proti povětrnostním vlivům.

Technologie domu je navržena tak, aby byla jednoduchá na údržbu, provoz i ovládání. Centrem vytápění je akumulační nádrž, do které dodává energii tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, a fotovoltaické panely na střeše. Teplovzdušné vytápění je zabezpečené rekuperační jednotkou. Ovládat je nutné jen teplovzdušnou jednotku, u které je potřeba nastavit proudění vzduchu, teplotu v domě a zbytek automaticky zajistí ostatní automatické prvky. Jednotku lze ovládat i pomocí GSM brány.

Konstrukce stavby:

Stěny:
NOVATOP SOLID tl. 62 mm (12,45 m2)
NOVATOP SOLID tl. 84 mm (227,70 m2)

Strop – NOVATOP SOLID tl. 81 mm (8,62 m2)

Přesah střechy – NOVATOP STATIC tl. 60 mm (15,30 m2)

Technické parametry:
Užitná plocha: 113,2 m2
Zastavěná plocha: 74,1 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: 14 kWh/m2/rok
Měrná neobnovitelná primární energie: 55 kWh/m2/rok

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: 3AE, 2015

 

Publikováno 5.8. 2015

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?