Pasivní typový dům Novahome, ČR

Klíčová slova: 3AE | novahome | pasivní dům
Pasivní typový dům Novahome, ČR

Pro architekta snad neexistuje lepší zkušenost, než navrhnout a postavit si svůj vlastní dům. To může potvrdit i autor tohoto projektu, který si dnes s rodinou spokojeně užívá dřevěnou novostavbu, která předčila jeho očekávání.

Když jsme se začali se ženou rozhodovat, kam přesuneme z Prahy naší čtyřčlennou rodinu, variant bylo několik, ale koupě pozemku a stavba nového domu mezi ně původně nepatřily. Shodou šťastných náhod nám ale do cesty vstoupil pozemek s chatkou na úžasném místě v Posázaví – poloha na vrcholku kopce, vzrostlé stromy, zahrada na jihozápad a k tomu kouzelná atmosféra místa. Tehdy mi poprvé probleskla hlavou skica vlastního domu. Rozhodování a obavy z neznáma pak výrazně ovlivnili přátelé z týmu 3AE, kteří domy staví a měli za sebou dokonce i realizaci vlastního domu. To rozhodlo.

Největší boj člověk svádí s vlastním egem

Představa architekta kreslícího vlastní dům je velice idylická, avšak skutečnost je více než bolestná. Omezený rozpočet a hlavně utíkající čas nemilosrdně ohlodávaly sny o milníku v tvorbě. Největší boj člověk svádí s vlastním egem. Návrh už musí na papír a papír do desek, ale stále ještě není dost dokonalý, stále je potřeba něco vylepšit. Kompromisy se množí, kontrola rozpočtu gumuje velká gesta, převýšené stropy a široké prosklené plochy. Úvahy o exaktním domu ze slámy s dřevěným jádrem také vzaly za své díky časové tísni.

Promyšlená dispozice bez hluchých míst

Přes všechny překážky se ale podařilo vymyslet perfektně fungující dispozici, která zohledňuje všechny naše potřeby a představy o bydlení. Finální podoba vnitřních povrchů je ohromnou kvalitou domu. Všechny dřevěné stěny, stropy a podlahy jsou natřeny jen bílým olejem. Díky tomu je v interiéru všude přítomna jemná kresba smrkového dřeva.
Doladěno do posledního detailu
V přízemí je velká společenská zóna, která slučuje dohromady obývací pokoj, veliký jídelní stůl a kuchyni, která je protažena do pracovního koutu s oknem do zahrady. Každé okno v domě má svůj smysl. Přízemí poskytuje dostatek volného prostoru pro společné trávení času i osobnější zákoutí pro nerušenou práci. Kuchyně a obývák jsou zároveň propojeny rozlehlou terasou, lemovanou bujnými záhony. Zde se naplnila naše touha přirozeně začlenit terasu do obytné plochy pro každé roční období a provázat s její pomocí vnitřní prostor domu se zahradou. V nejzazší části přízemí je větší pracovna, sloužící zároveň jako pokoj pro hosty. Z centra přízemí vedou schody do patra, kde jsme umístili dva dětské pokoje a ložnici se šatnou, to vše bez hluchých míst bez užitku. Sedlová střecha skýtá hojně využívaný půdní prostor, vazníky jsou tvarovány tak, aby umožnily volný průchod, a prostor mohl sloužit k uložení méně používaných věcí, případně i vestavbu dalšího pokoje. Štíty jsou od kubické hmoty domu odděleny podlomením, klasickým prvkem lidové architektury, zde však umístěným z čistě praktických důvodů. Půda není vytápěná, štít je tedy hubenější a proto uskakuje.

Od první skici jsem počítal s dřevostavbou

Od první skici jsem počítal s dřevostavbou. Mám s nimi své zkušenosti a podstata dřevěného stavění mě nadchla. Potřebovali jsme také dům postavit za co nejkratší dobu a zděná stavba by nás časově posunula daleko za hranici zahájení školního roku, který byl pro nás klíčový. Navíc v rekreační lokalitě působí každé rozestavěné torzo zděného domu jako strašidelný hrad, nějak se nám příčilo narušovat ráz a klid chatové oblasti. Rozhodoval jsem se mezi systémy „two by four“ a masivními dřevěnými panely NOVATOP. Vyhrál NOVATOP.

Panely NOVATOP jsou opracované již v výrobě včetně rozvodů pro instalaceS tímto stavebním systémem pracujeme už několik let,“ říká zástupce realizační společnosti 3AE. „Kombinuje v sobě vyspělou technologii a krásu přírodního smrkového dřeva. Navíc jsou tyhle masivní panely neprůvzdušné, což je jeden ze zásadních parametrů pro pasivní dům, a konstrukce může zůstat difuzně otevřená. Díky opracování na CNC strojích jsou panely dokonale přesné, minimalizují práci a chyby na stavbě a v drážkách uvnitř panelů lze velmi elegantně skrýt všechny instalace,“ dodává.

Zelená úspora pokryje desetinu stavby

Původně jsme neuvažovali přímo o pasívním domě, dotace zelená úsporám se v době studie jevila jako nezvládnutý experiment. Solidně izolovaný dům a rekuperace tepla se mi ale u novostaveb jeví jako samozřejmost. Způsobů, jak snížit důsledek potřeby osobního komfortu na životní prostředí je spousta, bydlení s nízkou spotřebou energie je jedním z těch efektivních. Informací o různých systémech ekologického vytápění je v médiích a literatuře tolik, že člověk nemá kapacitu je posoudit, navíc těžko se hledá skutečně nestranný názor. Dal jsem proto i na osobní zkušenost kamarádů 3AE a zvolil systém teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla. Vše je v jedné krabici, vzduch je ohříván v akumulační nádrži, živý oheň a sálavé teplo obstarávají 2kW kamna. Systém byl v prvním stupni projektu připraven na doplnění tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Jelikož se tou dobou otevřel dotační program Nová zelená úsporám, doplnili jsme do realizačního projektu čerpadlo a parametrů pasívního domu jsme dosáhli s přehledem. Dotace jsou skvělá věc, pokryly nám desetinu ceny stavby a zjednodušili naše rozhodování. Investice musí tak jak tak proběhnout v plné míře a doba od podání přihlášky ke skutečnému proplacení prostředků je opravdu dlouhá.

Dům stojí na skále

Na pozemku je v půl metru tvrdá břidlice, proto nemá dům základovou desku, ale je postaven na patkách s dřevěnou základovou platformou, dům je tedy nad zemí. Platforma je vyplněna izolací a zaklopena OSB deskami. Na tuto platformu se přímo montovala nosná dřevěná konstrukce. Průběh stavby z NOVATOPu je skutečně podívaná. Autojeřáb skládá panely přímo z kamionu jako stavebnici, panely se k sobě jen šroubují. Náš dům byl během dvou dnů sestaven, a to včetně střešních příhradových vazníků. Pak následovaly všechny procesy, které bych nejraději prospal. Jako příčina největších stresů se projevila kombinace různých stavebních systémů. Dnes bych i příčky postavil z NOVATOPu, sádrokartonové konstrukce nejsou přesné, jejich realizace je zdlouhavá, řemeslníci si občas s výkresy nevěděli rady. Střídavě odváděli skvělou a tristní práci, občas uřízli trochu více, občas trochu méně. Náladu mi spravili tesaři, když začali montovat modřínový plášť domu, ocenil jsem jejich řemeslnou zručnost.

Schodiště z odřezkůElegantně vytvarované masívní stupně a čisté detaily

Skutečnou radost nám udělalo schodiště, které je vyrobeno z prořezů okenních otvorů v NOVATOP panelech. Materiál se válel na zahradě, truhláři ho odvezli na dílnu a opracovali. Výsledkem jsou elegantně vytvarované masívní stupně a čisté detaily.

Navrhl jsem sám sobě typový dům

Bez osobní známosti s lidmi z realizační firmy bychom se možná do stavby domu nikdy nepustili. Od začátku panovala mezi námi velká důvěra a díky ní jsme překlenuli i některá těžší období během samotné stavby, která chtě nechtě přijdou. Dnes bych s týmem 3AE stavěl znovu, odvedli skutečně dobrou práci a byli nám oporou v tomto nelehkém období. Na základě této osobní zkušenosti jsem se s nimi pustil do projektu NOVAHOME, který slouží jako platforma pro architekty, prezentující typové dřevostavby s vysokou architektonickou a technickou kvalitou za dobrou cenu. Můj vlastní dům zapadl do filozofie tohoto projektu a navíc si ho můžu jako první vyzkoušet sám na sobě a dát tak zpětnou vazbu našim klientům.

Za 7 měsíců jsme se přestěhovali do nového

Po nastěhování jsme řešili vybavení domu, čekali na výrobu kuchyně a dveří, nebyla to zrovna idylická doba. Vše potřebné se ale podařilo dotáhnout do konce a nastalo tvůrčí období dotváření díla – interiéru a zahrady. Této fáze se dokonale zhostila má žena, jejíž profesí je zahradní tvorba. Kolem domu vysadila přirozené a bujně kvetoucí záhony, interiér vyladila do oku lahodících barevných kombinací, dům začal získávat větší a větší kouzlo. Výřez z tohoto okna dnes slouží jako konferenční stůl (2)Do kuchyně jsme po dlouhém váhání dotáhli ponk, který zůstal v kůlně po předchozím majiteli, a postavili jej na nabarvené podnože z IKEA. Z původní chaty nám zbyla také dvě dobová křesílka, k nim jsme sehnali na AUKRU za 500 korun elegantní rozkládací gauč. Konferenční stolek vznikl z výřezu vnitřního kruhového okna. Z rozpočtu jsme původně vyškrtli zastínění oken s tím, že se vybuduje, až bude potřeba. První léto nám tu potřebu ukázalo náležitě, proto jsme zastínili terasu a veliká okna na jihozápad březovým proutím na ocelových lankách, což klima v domě značně zlepšilo.

Na závěr jsme nechtěli dělat kompromisy

Poslední velikou investicí byla vjezdová brána a zpevněné plochy kolem domu. Zde jsme nechtěli dělat kompromisy, vzhled a styl domu se nám natolik dostal pod kůži, že jsme jej nechtěli oslabit laciným řešením. Pilíře brány jsou z pohledového betonu, konstrukce z pozinkovaných profilů a výplň truhláři nařezali ze zbytků modřínové fasády. S dlažbou jsme si dlouho nevěděli rady, až jsme dostali báječný tip od přátel a oslovili kameníka pana Vítka. Ten, s dnes tak vzácnou samozřejmostí, vyšvihl z odpadních žulových odřezků nádhernou skládanou dlažbu včetně schodů a opěrných zahradních zídek.

Dnes, po roce bydlení, hodnotím rozhodnutí navrhnout a stavět vlastní dům jako jedno z nejlepších v životě. Získali jsme nový domov na nádherném místě a také spoustu nových přátel. Fungování domu předčilo naše představy, dispozice slouží skvěle, díky rozlehlému přízemí se široká rodina schází právě u nás. Náš dům působí uvnitř útulně a zvenku přívětivě, což považuji za jeho největší výhodu. A dobře se snáší i náklady na vytápění, oproti bytu v Praze, které se nyní pohybují okolo 6.500,- Kč za rok.

Jako architekt jsem získal neocenitelnou profesní zkušenost a vhled druhé strany. Konečně mám také představu o míře stresu, který prožívá klient tváří v tvář tabulce s přetaženým rozpočtem, budoucnosti s hypotékou ale hlavně s tvrdohlavým architektem.

Studie, projekt pro stavební povolení, projekt pro provedení stavby: Ing. Arch. Jakub Loučka pod hlavičkou NOVAHOME.cz
Realizace: 3AE, s.r.o. (03/2013 – 09/2013)
Foto: Martin Zeman

Technické parametry domu:

Velikost pozemku: 650m2
Zastavěná plocha: 104m2
Užitná plocha: 128m2
Spodní stavba: Betonové patky, základová platforma
Stavební systém: NOVATOP
Tepelné izolace:
Základová platforma – Minerální izolace 240mm + 60mm EPS
Fasáda – Minerální izolace 300mm
Střecha – Minerální izolace 320mm

Fasáda: Modřínové palubky, neošetřené
Střecha: Šikmá s nevytápěným půdním prostorem, plochá s vegetační vrstvou
Střešní krytina: Titanzinek falcovaný, folie
Okna: Dřevěná s trojskly, bezrámová
Podlahová krytina: Smrkové biodesky NOVATOP s bílým olejem, dlažba
Vytápění: Teplovzdušné s rekuperací, tepelné čerpadlo

Skladba stěny:
NOVATOP SOLID tl. 84 mm
Nosníkový rošt z OSB
Vložená minerální izolace 2x 120mm
Laťování horizontální
Vložená minerální izolace 60mm
Difuzní vrstva
Laťování vertikální
Vzduchová mezera 40mm
Modřínové palubky horizontální bez ošetření

Celková tloušťka stěny: 443mm
Hodnota U: 0,123 W/m2K

Článek vyšel 3.11.2014 na iDNES.

Publikováno 4.11. 2015

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?