Pasivní rodinný dům, Střední Čechy

Klíčová slova: 3AE | ČR | pasivní dům
Pasivní rodinný dům, Střední Čechy

Pasivní rodinný dům z NOVATOPu s Českým Krasem za zády z dílny 3AE.

Na základě požadavků investora a po podrobném prostudování místních podmínek (dům se nachází na samém okraji CHKO Český Les) začal vznikat koncept domu, do něhož zasáhla možnost na dům žádat o dotaci z Nové zelené úporám.

CZ_2014_3AE_cernosice_vizualizace (1)Výsledkem je pasivní dvoupodlažní dům se sedlovou střechou s podkrovím založený na klasických základech. Tvar, vnější rozměry, povrchy, rozměry oken a další byly specifikovány požadavky CHKO a Ing. arch. Lukáš Pejsar měl tak trochu omezený prostor pro realizaci vlastních idejí. Jeho úkolem bylo technicky se vypořádat s vytvořením půdního prostoru tak aby nebyl díky regulativům zmenšená užitná plocha domu. Svoji invenci v omezené míře mohl projevit jen na straně domu, která se otevírá do privátní části zahrady. Díky tomu mohl vzniknout vikýř, který umožnil vytvoření dalšího plnohodnotného pokoje v podkroví.

Jedním z hlavních požadavků klientů bylo vytvořit velký obytný prostor s kuchyní propojený se zahradou. To se podařilo díky čtyřdílnému oknu se dvěma štulpovými křídly. Vznikl tak čtyřmetrový prosklený otvor s dvoumetrovým průchodem. Propojení se zahradou je umožněno ještě dalším dvoudílným francouzským oknem v prostoru budoucí jídelny.

Centrem technologie domu bude zásobník TUV, který bude dohříván pomocí tepelného čerpadla vzduch – voda. Vytápění domu bude centrální teplovzdušné s rekuperací tepla.  Jedním z přání klienta bylo, aby jeho dům měl pokud možno co nejjednodušší technologii s jednoduchým ovládáním a řízením. Celé nastavení domu bude možné ovládat pomocí jednoho hlavního termostatu v obytné místnosti. Stínění domu bude zajištěno pomocí předokenních žaluzií a markýzou, která zároveň zabezpečí stínění terasy.

Slovo architekta Lukáše Pejsara: “Bylo příjemné spolupracovat s tak osvíceným investorem s jasnými požadavky. Při projektování domu byly díky tomu největším problémem regulativa, které striktně stanovily objem a výšku objektu. Díky nim jsem se musel vypořádat s řadou technických problémů. Původní vesnická stavení, ze kterých místní regulace vychází, neměli podkroví, proto s ním konstrukčně nepočítaly.”

Užitná plocha:   142,5  m2
Zastavěná plocha: 97,8  m2
Potřeba tepla k vytápění: 15 kWh/m2rok

Technické parametry stavby:

  • stěny: NOVATOP Solid 84 mm (194 m2)
  • strop: opláštění biodeskou 21 mm  (64 m2) – částečné opracování pero+drážka

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: 3AE s.r.o.  2013 / 2014, společnost je členem Centra pasivního domu

logo 3AECNTP_logo

Publikováno 7.1. 2014

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?