Prohlídky mobilní pasivní dřevostavby budou probíhat až do konce prázdnin!

Prohlídky mobilní pasivní dřevostavby budou probíhat až do konce prázdnin!


Dřevostavbu s prvky pasivního standardu, kterou jsme postavili společně se členy Centra pasivního domu během čtyř dnů na dubnovém veletrhu IBF, můžete až do konce prázdnin navštívit v Národním stavebním centru v Brně. Dům je otevřen široké veřejnosti a odborníci z Centra pasivního domu jsou zde k dispozici v roli průvodců a poradců a návštěvníci tak mohou využít bezplatné poradenství. V září se tato mini dřevostavba i s kompletním vybavením převeze na pražský veletrh For Arch a půjde do veřejné dražby, která vypukne 12. září 2012 a začne na symbolické jedné koruně.

Na plánované prohlídky je nutné se registrovat zde. Bližší informace získáte na telefonu: +420 732 798 348
Dny otevřených dveří jsou plánované v těchto termínech: (Změna vyhrazena.)
18. 6., 29. 6., 23. 7., 27. 7., 9. 8., 17. 8., 28. 8. 2012,  v době od 16 do 18 hod.

Půdorys

Dřevostavba demonstruje materiály a technologie obvykle používané u pasivních domů.
Konstrukci dřevostavby o rozměru 7,5 × 3,5 metru a výšce tři metry tvoří panely NOVATOP z vrstveného masivního dřeva. Jednou z nejvýraznějších vlastností této technologie je možnost přiznat nosnou konstrukci a využít pohledovou kvalitu masivního dřeva pro finální řešení vnitřních povrchů. I v tomto domě tvoří smrkové dřevo výrazný interiérový prvek na zdech, stropě i na toaletě.

Na panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách v rozmezí 320 až 360 milimetrů. Použily se celkem čtyři typy skladeb obvodových stěn. Na zadní straně domu je použitá varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou. Boční stěny byly zaizolovány měkkou minerální izolací vkládanou mezi lehké dřevěné nosníky kotvené k bočním nosným panelům. Přední strana domu je postavená z typových I-nosníků, které jsou na celou šířku stěny a jsou vyplněny foukanou izolací z celulózy. Čelní a boční fasády tvoří modřínový palubkový obklad.

Tento dům se stavěl přímo před zraky návštěvníků a celý proces se streemoval. Jak probíhala stavba den za dnem, si můžete připomenout zde.

V přední stěně jsou osazeny vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Okna mají trojskla a izolované eurorámy. Rámy oken byly pro přerušení tepelného mostu částečně překryty dřevovláknitou izolační deskou. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků.

Střecha je pultová, provětrávaná s krytinou z trapézového plechu. Je chráněná minerální izolací, která je umístěna uvnitř stropního panelu NOVATOP, a částečně minerální izolací nad panelem. Stropní a v tomto případě zároveň střešní panel je tvořen spodní vícevrstvou deskou, na kterou jsou nalepena příčná a podélná žebra a celá konstrukce je uzavřena horní vícevrstvou deskou. Dutiny mezi žebry lze osazovat podle požadavků stavby tepelnou, zvukovou a protipožární izolací a panely umožňují zapouštění světel a vedení instalací přímo v konstrukci.

Minerální izolace o tloušťce 240 milimetrů je i v podlaze, která je opět řešena dutým žebrovým elementem NOVATOP. Dům bude po prodeji umístěný na pozemku na osazovací rošt s další vloženou izolací tloušťky 220 milimetrů.

Sociální zázemí nabízí umyvadlo, sprchový kout a toaletu. Teplá voda je připravována v elektrickém boileru o velikosti 30 litrů.
Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem, elektrickým vařičem a zabudovanou ledničkou. Linka navazuje na jídelní stůl pro čtyři osoby. Sezení je možné použít i ven na terasu. Úložná stěna je kombinována s velkoplošnou televizí. V tomto vzorovém mobilním domě chybí ložnice, tu může nahradit rozkládací pohovka na místě současného ratanového gauče.

Dřevostavba je vybavená technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností. V buňce jsou také použity prvky inteligentního domu. Elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, stmívání svítidel, spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje i dálkový přístup a další prvky jako je zabezpečení domu.

Autorem projektové dokumentace je H.L.C. spol. s.r.o. (ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka).
Konstrukční materiál NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s.
Okna dodala společnost SLAVONA, s.r.o.

Publikováno 27.7. 2012

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?