Rodinný dům, Halouny

Klíčová slova: 3AE | ČR
Rodinný dům, Halouny

Jedná se o přízemní nízkoenergetickou dřevostavbu, kterou navrhovala a realizuje firma 3AE ze systému NOVATOP. Koncepce domu vzešla z tvaru pozemku, okolního terénu a jeho polohy. Objekt je situován na úpatí svahu, proto se 3AE rozhodli navrhnout dům jako jednopodlažní, aby zapadl do terénu a nikterak na sebe neupozorňoval. Část domu je “zapíchnutá” do svahu a část je vykonzolována nad terén, což umožňuje, i přesto že je objekt jednopodlažní, nádherný výhled do okolní krajiny. Materiály jsou voleny tak, aby dům byl v harmonii s okolní přírodou. Je zde použita kombinace dřevěného materiálu s různou povrchovou úpravou.

Reportáž z redakční návštěvy časopisu Dřevo&Stavby  si můžete přečíst zde.

Příběh domu

Záměrem mladého páru s dítětem bylo přestěhovat se z malého bytu v Praze do domu dál od civilizace. Chtěli si postavit přízemní dům, který by byl svou filozofií blízko přírodě – ekologicky šetrný jak použitými materiály, tak svým provozem. Od počátku měli jasnou představu o tom, jak má jejich nový domov pro čtyřčlennou rodinu fungovat.

První skicy

Jak si architekt, Ing. arch. Lukáš Pejsar, poradil se zadáním a s úzkou podlouhlou parcelou na severním svahu, orientovanou od jihu k severu?

„Inspiraci jsem hledal v přírodě, konkrétně v padlém kmenu starého stromu. To byla základní idea. Tu jsem aplikoval na okolní terén i podlouhlý pozemek na úpatí severního svahu. Snaha byla navrhnout dům, jenž by splynul s přírodou a nikterak na sebe neupozorňoval. Rozhodl jsem se tedy dům částečně “zapíchnout” do terénu a naopak část vykonzolovat nad terén, což umožňuje i přesto, že je objekt jednopodlažní, nádherný výhled do krajiny.

Materiály jsou voleny tak, aby dům byl v harmonii s přírodou a nenásilně do ní zapadl. Konstrukci tvoří masivní celodřevěné panely z vrstveného dřeva NOVATOP. Fasádní obklad je proto zhotoven z povrchově neupraveného sibiřského modřínu, aby získal přirozenou patinu. Část obkladu je tmavé barvy, toho bylo dosaženo opálením dřeva. Původní záměr byl také mít na domě plochou střechu s vegetací. Bohužel se tato myšlenka nesetkala s pochopením místních úřadů a vznikla tak varianta se specificky tvarovanou sedlovou střechou. Střešní krytinu jsem pak zvolil plechovou, tmavě šedé barvy.

Díky vstřícnému postoji klienta se mi podařilo prosadit i maximální využití dřeva v interiéru, kde stěny tvoří ve velké míře pohledové panely NOVATOP. Dům má jednoduchou a přehlednou dispozici. Páteří objektu je chodba procházející celým domem, na kterou jsou „navěšeny“ jednotlivé místnosti. Tento komunikační prostor ústí do obývacího pokoje, k němuž přiléhá pracovna. Z obývacího pokoje, ložnice a chodby je umožněn výstup na zahradu. Propojení tohoto prostoru s exteriérem podtrhuje panoramatické okno s nádherným výhledem do údolí.“

 


Důležitou součástí moderních domů je i technologie. Teplo domova zajišťuje podlahové vytápění. Srdcem domu je ale akumulační nádrž napájená tepelným čerpadlem vzduch – voda s možností připojení solárních panelů. Ty budou osazeny v budoucnu a v domě je prozatím zhotovena pouze příprava na jejich osazení.

 

Technické parametry stavby:
Realizace: na klíč
Zastavěná plocha: 154,5 m2
Užitná plocha: 128 m2
Obestavěný prostor: 353 m3
Vnější stěna: U = 0,15
Podlaha nad terénem: U = 0,15
Střecha: U = 0,14
Větrání: Přirozené okny
Vytápění: Teplovodní podlahové
Okna: Dřevěná Profil IV92 PASIV, Uw = 0,69
Zastínění: Příprava na předokenní žaluzie
Potřeba tepla k vytápění: 44 kWh/ m2.a (PHPP)

Konstrukce obvodové stěny:
84 mm NOVATOP SOLID
160 mm NOSNÍK
80 mm TEPELNÁ IZOLACE ISOVER UNI
80 mm TEPELNÁ IZOLACE ISOVER UNI
60 mm LATĚ 60/40 HORIZONTÁLNÍ
60 mm TEPELNÁ IZOLACE ISOVER UNI
DIFÚZNÍ FOLIE KONTAKTNÍ
40 mm LATĚ 40/60 VERTIKÁLNÍ
40 mm PROVĚTRÁVANÁ MEZERA
24 mm SIBIŘSKÝ MODŘÍN PROFIL RHOMBUS 68/24 MM
V obvodové stěně je použito celkem 240 mm tepelné izolace. Na toto souvrství (viz foto) se přidělá difúzní fólie, pak svislé latě, které dělají provětrávanou mezeru, a na latě přijde finální fasádní obklad.

 

Video z montáže:

 

Návrh a realizace: 3AE s. r. o. , 2011

          CNTP_logo

 

Publikováno 15.10. 2011

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?