Rodinný dům, Volyně

Klíčová slova: 3AE | ČR
Rodinný dům, Volyně

Autorka návrhu a investorka v jedné osobě – Ing. arch. Veronika Kovářová – se s námi podělila o “příběh” vzniku domu své rodiny:

“Když jsme s manželem koupili krásný vesnický domek, pustili jsme se s nadšením do rekonstrukce. Ta se ukázala nerealizovatelnou vzhledem k extrémně vysoké spodní vodě a provlhlosti i stáří celé konstrukce.  Rozhodli jsme se tedy starý objekt zbořit a postavit nový. Novatop si nás získal rychle. Manžel si zamiloval dřevěný interiér a já, jako architekt, jeho statické kvality a tedy i velkou volnost při tvoření návrhu. A jako rodiče malých dětí jsme ocenili i rychlost výstavby.

Malebnost předchozího domu jsem se rozhodla zachovat, a tak jsem stavbu zčásti pojala jako kopii. Fasády směřované do ulice budou realizovány podle původní štukové výzdoby. Originálu odpovídá samozřejmě i umístění na parcele, sklon střechy i výška objektu byla jen lehce přizpůsobena.

puvodni_dum

Původní dům byl úplně podmáčený a musel se celý zbourat.

 

IMG_7506

Nový dům velmi citlivě respektuje původní architkturu.

Stavba je vhodně orientována vůči světovým stranám, takže „historická“ malá okna směřují na sever a soukromá část domu, neviditelná z ulice je otočena na jihozápad. Zde jsme využili vlastnosti novatopu a celá fasáda je prosvětlena velkými „sedacími“ a francouzskými okny.

Ačkoliv zastavěnou plochu máme o 24 m2 menší, užitnou plochu máme stejně velkou jako v původním objektu. A to porovnáváme staré cihlokamenné zdi s difúzně otevřeným systémem dřevěných lepených panelů a třiceti centimetry izolace z minerální vaty a dřevovláknitých desek.

Protože jsme velcí milovníci dřeva v tomto moderním pojetí, v celém domě vyjma koupelen necháváme Novatop pohledový. Tam, kde je potřeba stavět příčky, zvukově izolovat, obkládát, použijeme biodesky Agrop. Podobné interiéry známe z japonských, švýcarských a skandinávských domů a je příjemné, že jsou dostupné už i u nás.
Je to dům dvou tváří a my se těšíme, že si zachová kouzlo vesnického stavení zvenčí a zevnitř nám bude dřevem vonícím, moderním a praktickým útočištěm.”

 

Užitná plocha: 221 m2
Zastavěná plocha: 142 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: 30,6 kWh/m2.rok


autorka návrhu: Ing. arch. Veronika Kovářová
realizace:  3AE,  www.3ae.cz

logo 3AE   CNTP_logo

Publikováno 25.7. 2013

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?