Rodinný dům, Veřovice

Klíčová slova: ČR | Dřevostavby MC | vzorový dům
Rodinný dům, Veřovice

Právě se dokončuje vzorová dřevostavba

Pokud máte cestu na Moravu, zastavte se ve Veřovicích u Nového Jičína. Právě se zde totiž dokončuje vzorový dům na klíč postavený ze systému NOVATOP. Slavnostní otevření vzorového domu ve Veřovicích se chystá na jaře 2011, ale návštěvy jsou možné po dohodě kdykoli v průběhu dokončovacích prací. Dům staví Certifikovaný partner společnost Dřevostavby MC,  jíž také zároveň patří.

Na konstrukci obvodových stěn prvního i druhého patra jsou použity masivní komponenty NOVATOP SOLID tl. 84 mm (cca 190 m2), vnitřní stěny tl. 62 mm (cca 155m2), strop tvoří NOVATOP ELEMENTS 220 mm (cca 85 m2) částečně v pohledové kvalitě v hlavní obytné místnosti a s vápencovým vsypem pro snížení přenosu hluku mezi patry. Střecha je provedena s klasickým krovem.

Dům byl otevřen veřejnosti už při stavbě – video z montáže zde:

Stavební firma: Certifikovaný NOVATOP partner Dřevostavby-MC

Lídra realizační firmy, pana Martina Nováka, jsme se zeptali:

Pokud bychom srovnali dobu, potřebnou na realizaci tohoto domu systémem two-by-four (konstrukce z trámů) a v systému NOVATOP, jaká by byla bilance? „Se systémem Novatop jsme konstrukci všech obvodových i vnitřních stěn, stropů a střechy dokončili během tří dnů. Navíc byl celý první den otevřený veřejnosti, což vás při práci samozřejmě zpomalí, protože musíte dávat pozor na návštěvníky, kteří se Vám dívají pod ruce. Kdybychom stejný objekt stavěli jako rámovou konstrukci, trvalo by nám to podle počasí tak 3 až 3,5 týdne. “

Nepřivedl vás tak výrazný rozdíl mezi oběma technologiemi na myšlenku, že technologii rámových konstrukcí opustíte? Rozdíl je skutečně značný a nejen v rychlosti výstavby. Zcela zásadní je také kvalita materiálu a vlastnosti hotové stavby. Investoři ocení hlavně masivní celodřevěnou konstrukci domu a s ní spojené výhody, které zvyšují celkový komfort bydlení. Uvnitř takového domu navíc dřevo krásně voní. Interiéry mohou zůstat v pohledové kvalitě přírodního smrkového dřeva a vytvářet tak nezaměnitelné kouzlo. V souvislosti s energeticky úspornými a pasivními dřevostavbami má Novatop jednoznačně navrch, protože je sám o sobě zaručeně vzduchotěsný, a to bez foliových parozábran, a může vytvářet difuzně otevřenou konstrukci. Zní to asi paradoxně, ale protože systém Novatop je dotažen do maximální preciznosti, mohli bychom časem velmi snadno zpohodlnět, a to my nechceme. Řemeslo nás nejen živí, ale především baví, a tak stejně jako kdekoliv jinde je třeba neustále cvičit ruce i hlavu.

Celý rozhovor si můžete přečíst v časopisu Dřevo&stavba číslo 6/2010 nebo stáhnout zde

Publikováno 17.11. 2010

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?