Spotřeba pasivního domu dokonale pod kontrolou

Klíčová slova: Dřevo&Stavby | Karon
Spotřeba pasivního domu dokonale pod kontrolou

Manželé, kteří se rozhodli před třemi lety postavit si pasivní dřevostavbu, jsou nadšenými obdivovateli energeticky úsporného bydlení. Díky jejich preciznímu měření a sledování se můžeme podívat na detailní bilanci vytápění. Za rok 2013 zaplatili za vytápění a ohřev teplé vody méně než 7000 Kč!

1Protože majitel pracuje ve společnosti, která se kromě vzduchotechniky zabývá i výrobou vlastních systémů měření a regulace, zajímalo je, jak to s takovým pasivním domem ve skutečnosti je. Nechali si proto v průběhu výstavby zabudovat na různá místa sofistikované měřící systémy, které sledují přesnou spotřebu energie, vnitřní i vnější teplotu, vlhkost a další parametry. Majitelé domu mají tak dokonalý přehled o mikroklimatu v domě a i o spotřebě.

V tabulce vidíme celkovou spotřebu energie a kolik z ní se spotřebovává na topení, ohřev teplé vody a na provoz vzduchotechnické jednotky, která je nedílnou součástí každého pasivního domu. Vidíme tak, že největší spotřeby dům logicky dosahuje v prosinci a lednu, kdy je vysoká spotřeba energie na topení a solární panely dodávají jen minimální množství kWh. Oproti tomu ale průměrně šest měsíců z roku pokryje teplo ze solárních panelů zcela spotřebu na topení a ohřev teplé vody a jediné, co musí stavebníci zajistit je energie na provoz VZT a na běžnou spotřebu.

Celý článek najdete v časopisu Dřevo&Stavby 4/2014.

Tento dům postavený z NOVATOPu realizoval na klíč náš certifikovaný partner KARON s.r.o. a najdete jej v referencích zde.

Více technikých informací o domě najdete v databázi pasivních domů na stránkách Centra pasivního domu.

d&s 4_14 lochenice

 

 

 

 

 

Publikováno 7.8. 2014

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?