Vícepodlažní budova, Francie

Klíčová slova: Francie
Vícepodlažní budova, Francie

EKO-centrum pařížských zahradních architektů

Jedná se o doposud nejvyšší budovu z NOVATOPu o čtyřech patrech, která dosahuje výšky 12 m. Záměrem investora bylo postavit ekologickou stavbu, a proto byly použity výhradně přírodní materiály. Konstrukce NOVATOP byla zvolena právě pro svoji ekologickou nezávadnost (vstupní materiály jsou certifikovány „Natureplus“) a pro možnost přímého využití pohledové kvality dřeva v interiéru. Velký význam pro rozhodování měla přesnost opracování jednotlivých komponentů, díky prefabrikaci s vysokou přesností všech detailů a díky velkoplošným formátům (až 12x 2,5m) se totiž výrazně zkrátila doba výstavby a především se minimalizovalo množství spojů na stavbě. Hrubá stavba v tomto případě byla otázkou 4 dnů.

Masivní konstrukci tvoří stěnové panely NOVATOP SOLID o tloušťce 84mm, u velkých oken byly kvůli požadavkům na statiku panely zesíleny na 168 mm. Stropy jsou z žebrových elementů NOVATOP ELEMENTS o výšce 200mm, vyplněných již ve výrobě vápencovou drtí, která velmi účinně redukuje kročejový hluk (sypké materiály totiž zvyšují nejen objemovou hmotnost konstrukce, ale navíc díky tření jednotlivých zrn přeměňují energii chvění podlahy na teplo, čímž pomáhají snižovat hluk vedený konstrukcí). V elementech byly také předmontovány rozvody pro elektřinu a vzduchotechniku.

Střecha je tvořena elementy o výšce 240mm, kde byly dutiny mezi žebry vyplněny dřevovláknitou izolací, která velmi výrazně ovlivňuje tepelnou pohodu uvnitř nejen v zimě ale i v létě. Byla zde použita i pojistná reflexní folie, která zlepšuje izolační vlastnosti skladby ( U = 0,17 ). Na střeše budou solární kolektory, stavba má tepelné čerpadlo vzduch/vzduch.

Vzduchotěsnost obálky v místě spojů je zajištěna vzduchotěsnou páskou. Celá stavba je zateplena dřevovláknitou izolací (U = 0,17), která zachovává nejen difuzně otevřenou konstrukci, ale dosahuje i velmi vysokých hodnot fázového posunu (fázový posun panelů NOVATOP SOLID je v rozmezí 3 až 7 hodin., v kombinaci s dřevovláknitou izolací to může být 15 hod. i více). Na izolaci se aplikuje pojistná difuzní folie a na ni následuje odvětrávaná fasáda, investor se rozhodl použít modřín. V interiéru je ve většině místností ponechaná pohledová kvalita dřeva, střídají se dřevěné stropy a stěny s jinými povrchovými materiály.

Koncepce domu je podle standardu BBC – Batiment Basse Consommation, což odpovídá našemu nízkoenergetickému standardu.

 

 

Místo realizace: Francie, Paříž
Konstrukční systém: NOVATOP
Stavební firma: Francois Ferry – Certifikovaný NOVATOP partner
Termín dokončení: léto 2011

Publikováno 1.9. 2011

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?