Víkendové dřevostavby za polárním kruhem, NORSKO

Klíčová slova: Norsko | Vesper Frames
Víkendové dřevostavby za polárním kruhem, NORSKO

Norský polárník Børge Ousland se rozhodl, že na svém ostrově Manshausen vybuduje školící, konferenční a rekreační zázemí. S rekonstrukcí ostrova začal již před pár lety. Jako první musel opravit molo a starou dřevostavbu, která se na ostrově nacházela. Z té se nyní staly velmi luxusní konferenční prostory a prakticky zázemí pro celý ostrov.

Jako další se rozhodl postavit jednoduché a designové víkendové dřevostavby, které by poskytly přístřeší pro výletníky na kajacích, kterých tu není zrovna málo. Pro tuto práci byl osloven známý Norský architekt Snorre Stinessen, který navrhl jejich podobu.

K práci byl přizván také slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, jakožto člověk, jenž se specializuje na malé domy a život na malém prostoru vůbec. Terjle Lindahl pak hledal inspiraci ve světě a tak objevil českou firmu Vesper Frames. Společně tak začali na těchto víkendových dřevostavbách pracovat.

Jelikož se ostrov Manshausen nachází více než 3000 km od Rýmařova, kde byly dřevostavby vyrobeny, bylo třeba eliminovat rizika, která by při samotné stavbě mohla vzniknout. Již jenom samotný převoz jednotlivých dílů domu lodí na ostrov Manshausen byl komplikovaný až dost. Proto vznikl ve výrobním závodě fyzický prototyp stavby.

01Jelikož se tyto objekty stavěly celkem čtyři, určitě stálo za to si tzv. „stavbu na sucho“ postavit. Vždyť naostro nyní stojí z poloviny nad mořem. To už musí mít konstrukci do posledního detailu vychytanou! Přední část celé dřevostavby navíc je kompletně prosklená.

vikendova-norsko-02Samotná víkendová dřevostavba je postavena z masivních dřevěných panelů NOVATOP (Solid tl. 84 mm). Kvůli malé rozloze stavby i jejímu čistě rekreačnímu využití, konstruktéři s architektem rozhodli, že ji ani není třeba izolovat, protože malý vnitřní prostor stavby lze vytopit snadno a rychle. Minerální izolace tloušťky 120 mm  byla tedy použita pouze do střešních elementů.

Střešní krytina a zadní část dřevostavby je z nebarveného hliníku, a to kvůli působení mořské vody. Fasáda je z modřínových biodesek NOVATOP a vstupní část do této víkendové dřevostavby tvoří důmyslné pojezdové masivní dveře.

Jak práce architektů a projektantů na fyzickém prototypu vypadala, se můžete podívat v tomto videu:

 

Publikováno 15.7. 2015

Fotogalerie

Všechny reference

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?