Vyplatí se investice do pasivního domu?

Klíčová slova: Nazeleno

Převzali jsme pro Vás z portálu Nazeleno

Pasivní dům rozhodně nemusí být dražší než dům běžný a jeho životnost je naopak delší. Odborníci radí jak toho dosáhnout.

Tajemství nízkých nákladů u pasivního domu spočívá ve vyladěném návrhu. Odborník Juraj Hazucha to vysvětluje takto: „Ze všeho nejdůležitější je prvotní koncept, kde se za nejmenší peníze šetří nejvíc a rozhoduje se o provozních nákladech, ceně domu i o tom jak bude fungovat. V dalších fázích dochází již pouze k zpřesňování prvotních rozhodnutí. Nedá se říct, který prvek pasivního domu je nejdůležitější, jsou totiž důležité všechny.”

Klíčem k úspěchu je tedy optimalizace. Tedy zahrnutí místa, potřeb obyvatel, geografické polohy, situace k oslunění, ceny pozemku a dalších parametrů, v nichž autor hledá inspiraci pro originální a optimalizovaný návrh. To není možné bez zpětné vazby a spolupráce se specialisty a práce s programem PHPP, který umožňuje použít všechny komponenty stavby optimálně ve vyváženém celku. „Výsledkem takového procesu je stavba, která je ve všech parametrech nesrovnatelná s tou takzvanou běžnou (dnes již nenormální),“ zdůrazňuje Aleš Brotánek.

 

Další zajímavé informace a názory  naleznete v článku Vyplatí se investice do pasivního domu na portálu Nazeleno.

 

Publikováno 6.11. 2012

Kam dále

Co je NOVATOP?

Kolik to stojí?